Proč VŠKE
Crisis management 2016
9. mezinárodní vědecká konference
BEZPEČNOST REGIONŮ
Hodnocená konference má své pevné místo v seznamu vědeckých konferencí v České republice a je známa také v zahraničí. Na mezinárodní vědecké konferenci byly vytvořeny pracovní a společenské podmínky pro setkání expertů z oblasti bezpečnostního managementu, pro výměnu informací a navázání vztahů v oblasti vědy a bezpečnostního výzkumu a pro spolupráci v odborné i společenské rovině. Konference se zúčastnili experti a odborní pracovníci z České republiky a 4 států Evropy. Konference byla připravována jako projekt Vysoké školy Karla Engliše, a.s.
Záštitu nad konferencí převzali:
- hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal HAŠEK,
- náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky brigádní generál Ing. Miloš SVOBODA,
- rektor Vysoké školy Karla Engliše, a.s., doc. JUDr. Zdeněk KOUDELKA, Ph.D.
9. ročník mezinárodní vědecké konference „Bezpečnost regionů“ se uskutečnil v Brně ve dnech 21. a 22. června 2016. Konference byla rozdělena do sekcí.
1. sekce: Bezpečnost při zajišťování rozvoje regionů
2. sekce: Ochrana obyvatelstva v obcích a regionech
3. sekce: Bezpečnostní výzkum a jeho výsledky
4. sekce: Modelování situací při mimořádných událostech
Konference se zúčastnilo celkem 98 expertů (univerzitních učitelů a výzkumníků, odborných pracovníků z oblasti bezpečnostního managementu veřejné správy a podnikatelské sféry), z toho z České republiky bylo 73 účastníků a 25 expertů bylo z 4 států Evropy.
Program konference byl rozdělen do několika částí. V první části proběhlo plenární jednání, kde vystoupila řada hostů. Mezi nimi např. hejtman Zlínského kraje, rektor Vysoké školy Karla Engliše, a.s., ředitel odboru GŘ HZS ČR, proděkan Fakulty bezpečnosti z Bělehradu (Srbsko), prorektor VŠ EMVS z Bratislavy (Slovensko), děkan Fakulty Bezpečnostního inženýrství ze Žiliny (Slovensko), ředitel Institutu urgentní medicíny z Charkova (Ukrajina) apod.
Další jednání probíhalo ve 4 odborných sekcích.
1. sekce byla zaměřena na Bezpečnost při zajišťování rozvoje regionů. V této odborné sekci byly jednotlivé prezentace zaměřeny zejména na hodnocení regionální bezpečnosti, možné důsledky extrémního počasí a jejich dopady na zranitelnost společnosti. Také zde zazněla slova o potenciálních možnostech vzniku bezpečnostních rizik v České republice. Z příslušníků GŘ HZS ČR zaujala vystoupení o připravovaných opatřeních k řešení podlimitních zdrojů nebezpečí a přednesená zpráva o stavu ochrany obyvatelstva ve vazbě na územní plánování a stavební řízení. Z HZS Jihočeského kraje byla podána informace o přípravě krizových štábů v kraji ve formě závěrů z uskutečněného cvičení orgánů krizového řízení s využitím simulace apod.
3. sekce řešila oblast Bezpečnostní výzkum a jeho výsledky. V této sekci byly prezentovány výsledky projektů bezpečnostního výzkumu, projekty systémů monitorování a vyhodnocování, informačních systémů a systémů varování. Téměř všechny příspěvky byly inspirující. Pozornost byla zaměřena především na témata, která dávala informace např. o výsledcích výzkumu a vývoje modelů požáru, evakuace osob a jejich praktickou aplikaci při posuzování požární bezpečnosti staveb. Zazněly zde také informace o bezpečnosti informačních systémů a jejich využívání v praxi a ve výuce na VŠKE, a.s. Účastníky konference zaujaly představené nástroje např. KISKAN pro vzdálené řízení krizových situací, nebo experimentální zkoumání systémů video detekce pohybu. Obdobně jako představení přístrojového vybavení a zásad připravenosti regionů v ČR k hromadnému monitorování radiojodu ve štítné žláze obyvatel apod.
Ve 4. sekci bylo řešeno téma Modelování situací při mimořádných událostech.
Na tomto místě je možné vzpomenout např. projekt k řešení odolnosti kritické infrastruktury „Resilience 2015“. Také velmi zajímavá byla prezentace k využití dopravních a simulačních modelů pro minimalizaci negativních dopadů výpadků dopravní infrastruktury a projekt k podpoře řízení dopravy při mimořádných událostech na dopravní síti. Účastníci konference získali vědomosti, které se vztahují k požadavkům, jenž jsou kladené na bezpečnost LNG čerpacích stanic a podzemních garáží. Z hlediska rozvoje společnosti určitě zaujaly výsledky demografických změn a jejich případný vliv na modelování např. evakuace osob apod.
Vybrané příspěvky byly recenzovány a publikovány ve sborníku z konference. Konference byla hodnocena jak účastníky konference, tak vedením Vysoké školy Karla Engliše, a.s. jako úspěšná a přínosná, a to jak pro podporu ochrany regionů, zkvalitňování vzdělávání, tak také pro rozvoj výzkumu v uvedených oblastech.
Jednotlivé příspěvky mohou přinést pro experty, výzkumníky, pedagogické a vědecké pracovníky univerzit a odborníky podnikatelské sféry nové impulzy v jejich odborné činnosti. Svým obsahem konference přispěla k rozšíření námětů pro dalších projekty bezpečnostního výzkumu. Stala se také zdrojem informací pro odbornou pedagogickou činnost a výcvik pracovníků z oblasti bezpečnostního managementu.
Program konference
Sborník
Fotogalerie